Historia szkoły

szkola2aW wyniku reformy oświatowej z 1999 roku zostało utworzone Gimnazjum w Kozach, w którym 1 września tego roku rozpoczęło naukę stu siedemdziesięciu ośmiu uczniów. Nad ich rozwojem intelektualnym czuwało początkowo dwudziestu siedmiu nauczycieli, którym przewodniczyła pani dyrektor Anna Koźmińska. Warunki działania nowego gimnazjum były specyficzne - uczniowie bowiem pozostali w swych macierzystych szkołach i pod opieką tych samych nauczycieli. W tym czasie do istnienia powołana została także Rada Rodziców i Rada Uczniowska. Cała społeczność z zapałem przystąpiła do pracy nad szkolnymi dokumentami. Aby wyrównać szansę edukacyjne nauczyciele opracowali pisemną diagnozę wiedzy i umiejętności, która wskazała drogę rozwoju świeżo upieczonych gimnazjalistów. Nie zapomniano także o wychowaniu i przygotowaniu uczniów do dorosłego życia, o czym świadczą zapoczątkowane w tym okresie programy profilaktyczne. W drugim roku szkolnym stanowisko dyrektora szkoły objął magister Krzysztof Fiałkowski, a grono uczniów poszerzyło się o stu osiemdziesięciu pięciu gimnazjalistów, którzy po raz pierwszy wchodzili w mury nowej szkoły w zespołach klasowych ustalonych przez komisję rekrutacyjną. Dnia 10 października 2003r. w auli Szkoły Podstawowej nr 2 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej części budynku naszej szkoły. Całość obchodów święta szkoły została podzielona na dwie części: w pierwszej, bardziej oficjalnej, zawarły się okolicznościowe przemówienia dyrekcji i gości; zaś w drugiej prezentowali się sami uczniowie oraz prezentowane były nowe pomieszczenia naszej szkoły. Z dniem 1 grudnia 2005 szkoła przyjęła nazwę:

Gimnazum im.Jana Pawła II w Kozach

szkola3aDziś społeczność szkolną tworzą ponad pięciuset uczniów, ponad pięćdziesięciu pedagogów oraz dziewięć osób obsługi, które czuwają nad bezpieczeństwem i porządkiem na terenie szkoły. Młodzież gimnazjalna systematycznie sprawdza poziom swoich umiejętności i wiedzy na różnych konkursach międzyszkolnych, a także na egzaminach wewnętrznych i zewnętrznych. W maju 2002 roku w szkole został przeprowadzony pierwszy egzamin gimnazjalny, do którego przystąpiło stu osiemdziesięciu czterech uczniów. Ogólna średnia punktów z obu części (humanistycznej i matematyczno - przyrodniczej) sześćdziesiąt punktów, pokazała, że nauka trzecioklasistów nie poszła w las.

Przygotowując się do tych sprawdzianów, młodzież uczestniczy w ciągłych konkursach na terenie szkoły. Na uwagę zasługują zmagania z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, gdyż co miesiąc uczniowie otrzymują do rozwiązania nowe, i niekoniecznie najłatwiejsze, zestawy zadań.
    Nie brakuje także konkursów humanistycznych. Wymieńmy choćby konkurs historyczny związany z naszą miejscowością, konkursy o tematyce biblijnej, konkurs jednego wiersza pod hasłem "Strofy o mojej miejscowości" czy wielkie dyktando. Młodzi gimnazjaliści lubią także chwalić się swoimi zdolnościami recytatorskimi, aktorskimi i wokalno - muzycznymi. Chętnie pojawiają się na scenie w Domu Kultury i za każdym razem udowadniają, że to miejsce jest im naprawdę bliskie.
    Wśród gimnazjalistów dostrzec można także poliglotów, którzy sprawdzają swoje zdolności językowe w organizowanym co roku konkursie języka angielskiego FOX albo uczestniczą w dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego.
    Artystycznym duszom nie brakuje również fizycznej sprawności i zamiłowania do sportowej rywalizacji. Wystarczy spojrzeć na liczne medale, puchary i dyplomy, zdobiące szkolne gazetki.
    Gimnazjaliści chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach, na których pod okiem doświadczonych nauczycieli pobijają szkolne rekordy. Od najmłodszych lat postępują zgodnie z zasadą: W zdrowym ciele, zdrowy duch.
    O ich szczególnych predyspozycjach sportowych świadczy fakt, że przez pięć kolejnych lat nasze Gimnazjum zdobywało I miejsce w ogólnej punktacji powiatu bielskiego. działaniach samorządu uczniowskiego, który czuwa nad przygotowaniem wielu imprez szkolnych, konkursów okolicznościowych i akcji charytatywnych. Samorząd redaguje także swoje pismo, które znane jest pod przewrotną nieco nazwą "bez tytułu". Obok informacji z życia szkoły, refleksji uczniowskich, ciekawych wywiadów z przedstawicielami społeczności koziańskiej, pojawiają się w nim teksty tworzone wyłącznie ku uciesze czytelników.
    Autorem obecnego loga szkoły jest Łukasz Gniłka, którego projekt został nagrodzony I miejscem, w zorganizowanym w roku szkolnym 2005/2006 konkursie, pt. "Logo naszej szkoły".